تبلیغات
خدایا میمیرم برات ... - قلیان...
با وجود آنكه این روزها در كوچه‌ها و خیابان‌های اغلب شهرهای كشور مانند قارچ قهوه‌خانه سبز می‌شود اما رسانه‌ای شدن قلیان‌كشی برخی ورزشكاران در كنار نظر موافق رئیس سازمان گردشگری درباره قلیان، دوباره غلغله قلیان و جمع‌كردن بساط قهوه‌خانه‌داران را بر سر زبان‌ها انداخت.

با وجود آنكه این روزها در كوچه‌ها و خیابان‌های اغلب شهرهای كشور مانند قارچ قهوه‌خانه سبز می‌شود اما رسانه‌ای شدن قلیان‌كشی برخی ورزشكاران در كنار نظر موافق رئیس سازمان گردشگری درباره قلیان، دوباره غلغله قلیان و جمع‌كردن بساط قهوه‌خانه‌داران را بر سر زبان‌ها انداخت. این در حالی است كه بنا به تأكید رئیس اتحادیه قهوه‌خانه‌داران و سفره‌خانه‌های سنتی، تنباكو دارای مافیای خاص است اما دخانیات خرج چهار وزارتخانه را می‌دهد و به نظر می‌رسد گردش مالی خرید تنباكو در روز به 005 میلیون تومان برسد.

عباس علائی، رئیس اتحادیه قهوه‌خانه‌داران و سفره‌خانه‌های سنتی با اعلام نان خوردن 250 هزار سرپرست خانوار به صورت مستقیم و 4 میلیون نفر هم به صورت غیرمستقیم از قهوه‌خانه‌داری و قلیان، ‌از اجرای طرح‌های ضربتی و بیكاری این افراد اظهار نگرانی كرد.

رونق بازار قلیان

قلیان اینجا، قلیان آنجا، قلیان همه جا؛‌ خلاصه اینكه اگر قدیم‌ها فقط برخی از مناطق شهرها و روستاها بساط قلیان و قهوه‌خانه برپا بود، ‌این روزها كمتر خیابانی را پیدا می‌كنید كه لااقل یك قهوه‌خانه نداشته باشد و زنان و مردان قلیان به دست در میان هاله‌ای از دود و صدای قل‌قل تصویری است كه كم‌كم چشمانمان به دیدنش عادت كرده است. جمع شدن بساط قلیان از قهوه‌خانه‌ها هم یك روز ابلاغ می‌شود و روز دیگر نقض. با وجود تمام اینها صنف قهوه‌خانه‌داران روز به روز پر رونق‌تر می‌شوند و دود قلیان قهوه‌خانه‌ها به چشم اعضای جامعه به خصوص 25میلیون جوان كشورمان فرو می‌رود.

نگاهی به مصوبه‌های قلیانی

انگار بخت و اقبال قلیان در تاریخ كشورمان به هیاهو گره خورده؛‌یك روز شكستن قلیان می‌شود مظهری از قدرت مرجعیت شیعه و وفاق ملی و حالا هم همین قلیان به سراغ سلامت و هنجارهای اجتماعی جامعه آمده است. سال 86 بود كه دولت طی مصوبه‌ای قهوه‌خانه‌ها را از فهرست اماكن عمومی خارج كرد تا این صنف برای عرضه قلیان جوازی بیابند اما دیوان عدالت اداری به میدان آمد و این مصوبه را ابطال كرد. پشتوانه دیوان عدالت اداری به قانون جامع كنترل و مبارزه ملی با دخانیات گرم بود كه عرضه مواد دخانی را در اماكن عمومی ممنوع می‌داند.

این قانون، قهوه‎خانه‎ها را در زمره اماكن عمومی قلمداد كرده است. اما دوباره دولت به مدد قهوه‌خانه‌داران و حمایت از قلیان برخاست و قهوه‌خانه‌ها را از اماكن عمومی خارج كرد. خلاصه اینكه هر چند وزارت بهداشت در این باره موضع‌گیری‌هایی داشت اما در نهایت اوضاع بر وفق مراد صنف قهوه‌خانه‌داران تمام شد و با توجه به قبح‌زدایی از قلیان نسبت به دیگر مواد دخانی و استقبال جوانان از این تفریح پر دود و مرض، هر روز تعداد بیشتری قهوه‌خانه باز می‌شود و به قول عباس علائی، ‌نان 4 میلیون و 250 نفر از قل‌قل قلیان در می‌آید.

نان‌دانی یا پاتوق افراد شرور!

رئیس اتحادیه قهوه‌خانه‌داران با انتقاد از پرداختن رسانه‌ها به موضوع قلیان افزود: افرادی كه در قهوه‌خانه‌ها كار می‌كنند، قشر ضعیف جامعه هستند كه از 7 صبح تا 12 شب برای 30 هزار تومان كار می‌كنند و به طور میانگین كارگران قهوه‌خانه روزی 50 كیلومتر راه می‌روند. پس اگر قهوه‌خانه‌ای بسته شود و تعدادی كارگر از نان خوردن بیفتند، همه مسئول هستند.

این گفته علائی در حالی است كه قهوه‌خانه‌ها و سفره‌خانه‌های سنتی فقط محلی برای عرضه قلیان نیست اما انگار سود فروش دود و مرض بر سود چای و دیزی می‌چربد؛ ‌سودی كه به جیب صاحبان قهوه‌خانه‌ها می‌رود و حالا آقای رئیس را اینگونه به واكنش وا داشته است. علاوه بر این حتی اگر سودهای آنچنانی قهوه‌خانه‌ها و سفره‌خانه‌های سنتی را از فهرست اماكن عمومی خارج كند اما این مكان‌ها در حقیقت مكان‌هایی عمومی هستند؛ اگرچه عرضه قلیان در این مكان‌ها موجب شده تا پاتوقی برای برخی افراد شرور شوند و فضای عمومی و خانوادگی سفره‌خانه‌های سنتی هم برچیده شده است.

مظلومیت مضرات سیگار در برابر قلیان!

دكتر مسعود حاجی رسولی، كارشناس اعتیاد در گفت‌وگو با «جوان»‌درباره مضرات قلیان می‌گوید:‌آمارها نشان می‌دهد میزان زیان ناشی از مصرف قلیان 40 برابر سیگار و خطر یك ساعت استعمال قلیان 200 برابر سیگار است. همچنین مصرف قلیان از نظر رفتاری هم مضر است زیرا افراد را به سمت رفتار نامتعادلی به نام مصرف دخانیات سوق می‌دهد. بنا به تأكید وی استفاده از مواد شیمیایی خطرناك در تنباكوهای میوه‌ای را هم باید به تمامی زیان‌هایی كه قلیان دارد، اضافه كرد زیرا توتون و تنباكوی میوه‌ای یك فریب و دروغ ترسناك است. این كارشناس با اشاره به فاش شدن افزودن تفاله‌های انگور به سیگار وینیستون تصریح می‌كند: در تحقیقات اثبات شد دود ناشی از سوختن این تفاله‌ها كه برای افزایش حجم توتون به سیگار اضافه می‌شدند، موادی به مراتب خطرناك‌تر از سوختن توتون تولید می‌كرد و این مسئله درباره تنباكوهای میوه‌ای هم صادق است.

حاجی رسولی همچنین مواد دخانی همچون سیگار یا قلیان را دروازه‌ای برای ورود به اعتیاد می‌داند و تأكید می‌كند: مطابق تحقیقی در امریكا، كسانی كه سیگار می‌كشند 65 برابر بیش ازافراد غیر سیگاری در دام مواد مخدر می‌افتند و این مسئله به نوعی درباره قلیان نیز قابل تعمیم است. با وجود تمام اینها قبح قلیان‌كشی همانند برخی از چالش‌های دیگر در جامعه شكسته است و حتی برخی بانوان هم به راحتی در مكان‌های عمومی و برخی سفره‌خانه‌های سنتی بر تخت‌ها تكیه زده و حلقه‌های دود قلیان را به آسمان می‌فرستند.

زنان قلیانی

به باور علائی ما قانونی نداریم كه مانع حضور زنان در قهوه‌خانه‌ها شود. آنچه مانع ورود زنان است، عرف جامعه و تفكرات خود قهوه‌خانه‌چی‌هاست. وی در ادامه به نقش اداره اماكن در منع ورود زنان به قهوه‌خانه‌ها هم اشاره كرد و افزود: البته در بعضی موارد و بر حسب مكان قهوه‌خانه یا اشخاصی كه در آن حاضر می‌شوند نیز اماكن خود اجازه حضور زنان را نمی‌دهد. رئیس اتحادیه قهوه‌خانه‌داران و سفره‌خانه‌های سنتی با انتقاد از حضور جوانان زیر 18 سال در قهوه‌خانه‌ها گفت: ضوابطی وجود دارد كه جوانان زیر 18 سال نباید به قهوه‌خانه‌ها بیایند. در گذشته ما حرمت‌ها را رعایت می‌كردیم اما امروز برخی جوانان زیر ابرو بر می‌دارند و به قهوه‌خانه می‌آیند.

180 میلیارد تومان گردش مالی تنباكو

اگر مافیای تنباكو و دخانیات خرج چهار وزارتخانه را می‌دهد و گردش مالی خرید تنباكو در روز به 500 میلیون تومان یعنی 081میلیارد تومان در سال برسد، پس از همین‌روست كه اگر یك روز مردم ما قلیان‌ها را شكستند حالا روز به روز بر تعداد قهوه‌خانه‌ها و قلیان‌ها افزوده می‌شود.

نویسنده : زهرا چیذری 
.: Weblog Themes By SlideTheme :.